Strona główna---->Aktualności
 
 

  

O przegranej zdecydowała opinia ABW, „Rzeczpospolita”, 4 marca 2004 r.

Niejasne pochodzenie kapitału, nieprzejrzysta struktura holdingu, podejrzenie prania pieniędzy – takie są zarzuty Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego(ABW) wobec Związku Przemysłowego Donbasu (ZPD)- dowiedziała się nieoficjalnie „Rz”. Opinia ta jest jednym z powodów odrzucenia ukraińskiej oferty na zakup majątku Huty Częstochowa.

[więcej]

ROZMOWA z byłym wiceszefem wrocławskiego UOP-u, „Gazeta Dolnośląska”, 30.04.2004, dodatek „Wieża Ciśnień”.

O swojej pracy w służbach specjalnych, o tym, jak uratował Polskę i nie dali mu medalu, jak wyrzucał i sam był wyrzucany, opowiada "Gazecie" kapitan Czesław Rybak, były wiceszef wrocławskiej delegatury Urzędu Ochrony Państwa, zwolniony po przejęciu władzy nad służbami przez Andrzeja Barcikowskiego

[więcej]

Niedotykalni, „Rzeczpospolita”, 24-25.04.2004

WSI, CZYLI PAŃSTWO W PAŃSTWIE 

Mówi Marek Dukaczewski. Słyszałem, że piszecie artykuł o WSI - odzywa się głos w moim telefonie komórkowym. Mimo że jest wieczór, rzeczywiście taki tekst piszę. - Słyszałem też, że pani kolega szuka o nas samych złych rzeczy - kontynuuje generał. Na moje pytanie, od kogo to wszystko wie, pada odpowiedź: - Zdziwiłaby się pani.

[więcej]

Służby specjalne do przeglądu, „Rzeczpospolita”, 13.04.2004

Politycy i eksperci ds. służb specjalnych coraz głośniej mówią o reformie służb cywilnych i weryfikacji WSI. Większość z nich zwraca uwagę, że nie sprawdził się też pomysł z politykami jako szefami cywilnych służb.

[więcej]

Nie bójmy się pytać, Gość Niedzielny, 4.04.2004 r.
 

Wywiad z płk. Zbigniewem Nowkiem.

Pułkownik Zbigniew Nowek - w latach 1998-2001 był szefem Urzędu Ochrony Państwa. Obecnie pełni funkcję eksperta Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

[więcej]

Wyciekły tajne dane MSZ, „Gazeta Wyborcza”, 6.04.2004

Popłoch w MSZ i służbach specjalnych. Na zewnątrz wyciekły tajne dane z 12 lat działalności MSZ. Ktoś je sprzedaje. Szef MSZ podał się do dymisji. Premier jej nie przyjął.

[więcej]

Gra kwitami w sprawie płk. Tarnowskiego z ABW, „Gazeta Wyborcza”, 9.04.2004

Wojna służb specjalnych. W odwecie za wykrycie przez UOP afer szpiegowskich w wojsku wojskowy kontrwywiad zablokował nominację generalską zastępcy szefa ABW, wyciągając ukryte dotychczas "kwity" o jego dawnej działalności agenturalnej.

[więcej]

Manipulacja czy ignorancja?, „Rzeczpospolita”, 8.04.2004

W raporcie przypisywanym Al-Kaidzie większość "informacji wywiadowczych" o Polsce uzyskano, odwiedzając witryny ambasady polskiej w Egipcie i gazety "Al-Bayan"

[więcej]

 

AGENT  NON GRATA, „WPROST”, 04.04.2004r.

Jarosław  Jakimczyk

Za uwolnienie szpiega prezydent Kwaśniewski, były premier i kilku ministrów jego rządu mogą stanąć przed sądem.

[więcej]

Generalski rzut na taśmę, „Gazeta Wyborcza”, 26.03.2004

Mieczysław Tarnowski po ostatnich wyborach, w hańbiący i zupełnie bezprawny sposób odwołał ze stanowisk ponad połowę kadry kierowniczej UOP, a następnie stał się likwidatorem UOP i zwolnił ze służby ponad 400 funkcjonariuszy. Premier Miller, jako dowód wdzięczności SLD za lojalnośc i pomoc w przeprowadzeniu tzw. reformy służb specjalnych, w ostatnich dniach swojego urzędowania podpisał nominację generalską dla płk. Tarnowskiego. Pułkownik może być z siebie dumny. Za generalskie lampasy był gotów zrobić wszystko - zrobił więcej niż od niego oczekiwano i dopiął swego. Widocznie satysfakcja z posiadania spodni z lampasami jest dla niektórych więcej warta niż poczucie przyzwoitości i honor oficerski. 

[więcej]

Współpraca wywiadowcza bez Polski, „Rzeczpospolita”, 23.03.2004

W maju 2000 roku dyrektor Biura Bezpieczeństwa NATO określił UOP jako wzór do naśladowania dla słuzb innych państw aspirujących do członkostwa w sojuszu. W maju 2001 roku premier Jerzy Buzek nazwał UOP wizytówką Polski w NATO. W marcu 2004 roku największe państwa Unii Europejskiej ustaliły system ścisłej współpracy wywiadowczej nie zapraszając do niego Polski. Jest to widomy dowód degradacji wizerunku polskich słuzb specjalnych na świecie, a zarazem najlepsze świadectwo zapaści i dewastacji jaka nastąpiła w wyniku nieodpowiedzialnych eksperymentów zafundowanych służbom przez Zbigniewa Siemiątkowskiego. W krótkim czasie zaprzepaścił wraz ze swym kolegą partyjnym Barcikowskim cały dorobek UOP w tym zakresie.

Ta decyzja jest kolejnym, po październikowym raporcie okresowym UE o przygotowaniach Polski do integracji, sygnałem ostrzegawczym pod adresem polskich słuzb specjalnych. Tym razem brzmi on „nie macie tej samej kultury informacji, poważnie odstajecie od nas.”

[więcej]

CENTRUM CHAOSU KRYZYSOWEGO, Wprost,  28.03.2004 r.  

Mariusz Furmanek – Szef Obrony Cywilnej Kraju w rządzie Jerzego Buzka 

To, że znaleźliśmy się w koalicji antyterrorystycznej, dosłownie oznacza, iż jesteśmy w stanie wojny z terrorystami. Mimo tej świadomości debata na temat zagrożenia terroryzmem jest wyjątkowo jałowa. Można ją sprowadzić do dwóch zdań: „tak, możemy się czuć bezpieczni”, oraz „w wypadku zagrożenia w stanie wojny za bezpieczeństwo odpowiada minister obrony, a w czasie pokoju szef MSWiA”. Na walkę z terroryzmem nie jesteśmy gotowi ani pod względem społecznym, ani organizacyjnym.

[więcej]