Strona główna---->Aktualności---->Media o służbach---->Wszystkie doniesienia medialne---->Gra kwitami w sprawie płk. Tarnowskiego z ABW

„Gazeta Wyborcza”, 9.04.2004

 

 

Gra kwitami w sprawie płk. Tarnowskiego z ABW

 
Wojna służb specjalnych. W odwecie za wykrycie przez UOP afer szpiegowskich w wojsku wojskowy kontrwywiad zablokował nominację generalską zastępcy szefa ABW, wyciągając ukryte dotychczas "kwity" o jego dawnej działalności agenturalnej.

 

Chodzi o pułkownika Mieczysława Tarnowskiego. Jego awans na generała zatwierdzili już 26 marca premier i prezydent. Napisała o tym "Gazeta". Nagle 31 marca szef ABW Andrzej Barcikowski alarmuje premiera, że trzeba cofnąć nominację "ze względów formalno-prawnych". Według naszych informacji Barcikowskiemu drogą nieoficjalną przekazano materiały z WSI obciążające jego zastępcę i kazano zapobiec awansowi. I Tarnowski stopnia generalskiego nie otrzymał.

- To zemsta WSI za to, że wykrywaliśmy szpiegów wśród ludzi tej służby.Wykryliśmy pięciu szpiegów - oficerów WSI, byliśmy niepodatni na naciski z ich strony - oskarża wysoki oficer ABW.

Tarnowski to postać kontrowersyjna - po upadku komunizmu współtworzył UOP, do którego trafił z wojska, gdzie należał m.in do konspiracyjnego w PRL stowarzyszenie oficerów Viritim.

W 1990 r. uczestniczył w Krakowie w weryfikacji Służby Bezpieczeństwa jako osoba zaufana strony solidarnościowej. Potem awansował w centrali na zastępcę szefa UOP za rządów AWS. W 2001 r. dokonał zaskakującej wolty - na zlecenie nowej ekipy mianowanej przez rząd SLD likwidował UOP i weryfikował jego funkcjonariuszy. Zbigniew Siemiątkowski publicznie określał go jako człowieka najwyższego zaufania. W ABW zachował stanowisko zastępcy szefa. Nominacja generalska miała być zwieńczeniem jego kariery.

Fakty TVN podały w środę, że awans zablokowały materiały WSI, według których Tarnowski był w latach 1979-90 zarejestrowany jako agent wywiadu wojskowego.

- Tarnowski to ostatni człowiek, którego chciałbym bronić, bo likwidując UOP, sprzeniewierzył się ideałom, dla których budowaliśmy tę formację, ale wyciąganie teraz przez WSI obciążających go materiałów to skandal - mówi płk Zbigniew Nowek, były szef UOP.

Nowek podkreśla, że Tarnowski w ciągu 15 lat był wielokrotnie lustrowany, dopuszczono go do największych tajemnic państwowych i tajemnic NATO. Pomyślnie przeszedł też weryfikację u Rzecznika Interesu Publicznego.

- Ujawnianie po tylu latach takich materiałów oznacza, że były one celowo przetrzymywane, ukrywane, że trzymano je po to, aby mieć na tego oficera "haka". To jest po prostu przestępstwo - mówi Nowek.

Również gen. Tadeusz Rusak, szef WSI w latach 1998-2001, wcześniej dyrektor Delegatury UOP w Krakowie, zapewnia, że WSI nie przekazywała żadnych materiałów potwierdzających agenturalną działalność Tarnowskiego. Rusak też mówi o celowym ukrywaniu dokumentów.

WSI oficjalnie zaprzeczyły, że przekazywały informacje o Tarnowskim. Odpowiedziały nam, że "w końcu 2001 r. WSI przekazywały dokumentację z lat 1944-1990 do IPN". Czy źródłem informacji o Tarnowskim jest więc IPN? Instytut zaprzecza.

W komunikacie WSI dla PAP jest tajemnicze zdanie: "Wszelkie informacje uzyskiwane przez WSI w toku wykonywania czynności są przekazywane właściwym przełożonym oraz sejmowej komisji ds. służb specjalnych".

Mieczysław Tarnowski zapowiedział, że będzie się bronił, ale na razie odchodzi ze służby 30 kwietnia.


 

Wojciech Czuchnowski

Inne publikacje na ten temat:

Uderzenie teczką, „Rzeczpospolita”, 13.05.2004

Wojna służb specjalnych, „Gazeta Wyborcza”, 29.04.2004

Głęboka przeszłość pułkownika, , „Rzeczpospolita”, 21.04.2004

Przywrócić normy demokracji, , „Rzeczpospolita”, 14.04.2004

Tarnowski odchodzi, „Rzeczpospolita”, 14.04.2004

SŁUŻĄ SPECJALNIE, „Gazeta Polska”, 14 kwietnia 2004r.

Tarnowski odchodzi, "Rzeczpospolita", 14.04.2004

Wojskowo-cywilna potyczka "specbuldogów, rmf.fm, 06.04.2004

Służby specjalne do przeglądu, "Rzeczpospolita", 13.04.2004

Rozgrywki niespecjalnych służb-Ciąg dalszy lustracyjnej afery pułkownika ABW - Podejrzenia padają na służby wojskowe, "Rzeczpospolita", 09.04.2004

Czas na refleksję-KOMENTARZ, "Rzeczpospolita", 09.04.2004

Wojskowe służby grają "teczkami"- Sprawa Mieczysława Tarnowskiego, "Życie", 09.04.2004

Tajniak z PRL likwidatorem UOP?, "Rzeczpospolita", 8.04.2004

Nominacja dla Tarnowskiego: Wycofany wniosek, ONET, 8.04.2004

WSI: Nie zablokowaliśmy nominacji generalskiej, ONET, 8.04.2004

Gość radia ZET – rozmowa Moniki Olejnik ze Zbigniewem Siemiątkowskim, Radio Zet, 8.04.2004

Kaszuba: To szef ABW wycofał nominację dla płk. Tarnowskiego (synteza), Serwis PAP, 8.04.2004