Strona główna---->Aktualności---->Media o służbach---->Wszystkie doniesienia medialne---->Zmiany w służbach specjalnych. Czy koniec Barcikowskiego?

„Gazeta Wyborcza”, 3.07.2004

 

Zmiany w służbach specjalnych. Czy koniec Barcikowskiego?

 

W wywiadzie dla TOK FM premier Marek Belka potwierdził, że w najbliższym czasie podejmie decyzje dotyczące kierownictwa ABW.

Wypowiedź premiera nastąpiła po tym, jak w czwartek okazało się, że ABW dysponowała teczką z dokumentami zbieranymi na Marka Belkę przez służby specjalne PRL. Pojawiły się sugestie, że to właśnie z ABW wypływały materiały służące do oskarżeń premiera dwa lata temu i w maju tego roku.Wywołało to falę spekulacji na temat możliwej dymisji szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego i jego zastępcy gen. Pawła Pruszyńskiego. Próbowaliśmy dowiedzieć się, czy właśnie o zmianach kadrowych w służbach rozmawiał premier z Barcikowskim w czwartek wieczorem.

- Nie będę komentował publicznych wypowiedzi premiera na swój temat - powiedział "Gazecie" Andrzej Barcikowski. Po raz kolejny zaprzeczył informacjom, że on i jego zastępca otrzymali od premiera listy, w których szef rządu sugerował im podanie się do dymisji (pisało o tym "Życie"). - Premier po tej publikacji pytał mnie, czy dostałem od niego jakiś list - kpił Barcikowski.

W czwartek w czasie posiedzenia sejmowej komisji służb specjalnych wyszło na jaw, że w maju 2002 r. z teczki Belki korzystał ówczesny UOP, którym kierował Andrzej Barcikowski. Dwa miesiące później Belka odszedł z funkcji wicepremiera, m.in. dlatego, że część polityków SLD rozpowszechniała informacje o jego współpracy z SB. Jako osobę, za pośrednictwem której miała "wyciec" teczka Belki, wskazywano Pawła Pruszyńskiego, związanego z SLD oficera ABW będącego zaufanym człowiekiem Leszka Millera. Tyle tylko, że Pruszyński do ABW przyszedł po przerwie w pełnieniu służby, późnym latem 2002 r.

Barcikowski twierdzi, że po materiały na temat Belki UOP zwracał się w zgodnie z prawem (chodziło o dopuszczenie Belki do informacji tajnych) i zapewnia, że materiały lustracyjne nie wyciekły z UOP-u.

- Dymisja Pruszyńskiego, którego związki z Millerem są jednoznaczne, była dosyć oczywista, ale paradoksalnie wstrzymały ją ostatnie oskarżenia mediów o zaniechania ABW w aferze lekowej. Gdyby teraz Pruszyński odszedł, oznaczałoby to potwierdzenie tych oskarżeń, a tego nikt nie chce - usłyszeliśmy od funkcjonariusza ABW.

- Niedawno z ABW odszedł w atmosferze skandalu i pomówień jeden zastępca szefa płk. Mieczysław Tarnowski. Usuwanie teraz szefa i drugiego zastępcy i mianowanie nowych tylko dlatego, że chce tego opozycja, oznaczałoby destabilizację służb i byłoby gestem czysto propagandowym. A premier nie jest politykiem skłonnym do takich gestów - powiedział "Gazecie" wysoki polityk SLD.

- Na dobre zmiany zawsze jest pora. Pan Pruszyński był ramieniem Leszka Millera w służbach specjalnych. Minister Barcikowski wykazał się w swojej działalności porażającą niekompetencją. Ich odejście byłoby pożytkiem dla służby - twierdzi poseł Konstanty Miodowicz (PO)

Rzecznik rządu Dariusz Jadowski odmówił komentarzy w sprawie wypowiedzi radiowej premiera.

                                                                                                                                        Wojciech Czuchnowski

Fragment rozmowy jacka Żakowskiego w premierem Belką w piątek rano w Radio TOK FM

Jacek Żakowski: A z panem ministrem Barcikowskim będzie się pan spotykał w najbliższym czasie w sprawie jego dymisji?

Marek Belka: Wczoraj wieczorem się spotkałem, w jakiej sprawie to nie powiem.Kwestie także kadrowe w służbach specjalnych są jednymi z najważniejszych, które muszę podjąć w ciągu kilkunastu dni. Takich decyzji nie można podjąć bez konsultacji, także w Sejmie, a więc także z opozycją.

Jacek Żakowski: To jest ciekawa wiadomość. Rozumiem, że w sprawie ministra Barcikowskiego też?

- Też.

Zobacz także:

Belka zapowiada decyzje w sprawie służb specjalnych, WP.pl, 2004-07-02

MAREK BELKA CHCE DYMISJI KIEROWNICTWA ABW, „Życie”, 30 czerwca 2004r.

Odmówił premierowi podania się do dymisji, ONET.pl, 30.06.2004

„Salon Polityczny Trójki” - Andrzej Barcikowski, Polskie Radio, „Trójka”, 30.06.2004

Belka wyczyści ABW ze swoich wrogów?, WP.pl, 30.06.2004

Chmury nad szefem ABW, „Rzeczpospolita”, 28.06.2004