Strona główna---->Aktualności---->Media o służbach---->Wszystkie doniesienia medialne---->Troskliwy kalendarz ABW

Interia.pl, 6.02.2004 r.

 

Troskliwy kalendarz ABW

 

Pijmy jak najmniej, a nie będziemy tracić beznadziejnie czasu na walkę ze skutkami przepicia - zaleca ekspert w kalendarzu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na 2004 r. Daje też kilka rad ułatwiających "dojście do siebie" po zakrapianych ucztach.

Jak powiedziała rzeczniczka ABW Magdalena Stańczyk, pomysł przygotowywania kalendarzy z logo ABW powstał dwa, trzy lata temu. - Kiedy została zmieniona nazwa polskich cywilnych służb specjalnych UOP na ABW, uznano, że należy utrwalić nową nazwę - wyjaśniła. Podkreśliła, że kalendarze, ale też np. długopisy z logo Agencji, przygotowywane są z myślą o osobach kontaktujących się z ABW - dziennikarzach i gościach.

Za czarną okładką z wybitym logo ABW kryje się wiele niespodzianek. Obok schematów połączeń drogowych, obliczeń czasu dojazdów, tabelek z dopuszczalnymi prędkościami we wszystkich krajach Europy znajdują się ważne zalecenia dla amatorów mocniejszych trunków. "My i zdrowie. Łagodzenie skutków picia alkoholu" - to nazwa jednego z jego podrozdziałów.

"Najlepszym i jedynym sposobem uniknięcia kłopotów wywołanych oddziaływaniem alkoholu na organizm jest po prostu rezygnacja z jego spożywania. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wyrzec się niektórych przyjemności wywołanych przez alkohol, zapamiętajmy kilka praktycznych rad ułatwiających 'dojście do siebie' po 'zakrapianych' ucztach. Po pierwsze ograniczajmy ilość" - podkreśla ekspert.

Przypomina, że organizm dorosłego może spalić w ciągu godziny od 30 do 40 gramów 40-proc. alkoholu. "Zwiększenie tej dawki proporcjonalnie przedłuży czas utrzymywania się tak zwanego kaca. Im mniejsza masa organizmu, tym możliwości wchłaniania mniejsze" - ostrzega czytelnika.

Zaleca też odpowiednie przygotowanie się do picia alkoholu. "Wypełnienie żołądka pożywieniem, zwłaszcza bogatym w białko i tłuszcze (śledzie, oliwa, mięso), wydatnie opóźnia ten proces. Pozostałe składniki pożywienia nie działają tak skutecznie" - dodaje. Wyjaśnia, że spalanie alkoholu przyspiesza też zażywanie ruchu, taniec i spacery.

W kalendarzu podane są także jednostki miar stosowane w Polsce i krajach anglosaskich, schemat stref czasowych świata, alfabet grecki, rosyjski, cyfry rzymskie i tabela odległości w Europie. Zestawione są też jednostki układu SI oraz pozaukładowe, stosowane w Polsce "legalnie (m.in. litr i tona), przejściowo (m.in. karat i hektar) i nielegalnie (m.in. ar i kwintal)".