Strona główna---->Aktualności---->Media o służbach---->Wszystkie doniesienia medialne---->UOP naciskał na prokuraturę

„Życie”, 11.09.2004r.

UOP naciskał na prokuraturę

 
Urząd Ochrony Państwa naciskał na prokuraturę, by zatrzymać w lutym 2002 r. Andrzeja Modrzejewskiego. Przesłuchiwani wczoraj świadkowie nie wiedzą kto na politycznej "górze" kierował tą akcją.

Antoni Macierewicz z Ligi Polskich Rodzin powiedział dziennikarzom, że Prokurator Katarzyna Kalinowska, która 7 lutego 2002 wydała polecenie zatrzymania ówczesnego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego, powiedziała przed komisją śledczą, że UOP narzucił prokuraturze swoje stanowisko. - Oświadczenie pani prokurator było bardzo stanowcze i zdecydowane - powiedział. Jego zdaniem, dotychczasowy materiał bardzo zmienia obraz sytuacji, zwłaszcza w relacjach między UOP, a prokuraturą.

Zbigniew Wassermann powiedział dziennikarzom, że przesłuchiwane wczoraj osoby mogą nie wiedzieć kto na samej górze kierował akcją zatrzymania Modrzejewskiego.

Macierewicz i Aumiller na chwilę opuścili pomieszczenie, w którym trwało przesłuchanie świadków i wtedy krótko poinformowali o tym co dzieje się przed komisją.

Wczorajsze przesłuchanie przez sejmową komisję śledczą badającą sprawę PKN Orlen, odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Oprócz Kalinowskiej odpytywany był również kapitan Jarosław Dąbrowski z byłego Urzędu Ochrony Państwa, który kierował akcją w wyniku, której zatrzymał został Modrzejewski.

Prokurator Katarzyna Kalinowska została wezwana w charakterze świadka, gdyż w 2002 r. prowadziła śledztwo w sprawie manipulowania kursem akcji w jednej ze spółek, w której przesłuchiwany był ówczesny prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski. Na podstawie informacji od jednego z oficerów UOP, dotyczących domniemanego wyjazdu Modrzejewskiego za granicę, postawiła prezesowi Orlenu zarzut i doprowadziła go na przesłuchanie.

Na zakończenie przesłuchań obojga świadków komisja zarządziła ich konfrontację. Doprowadzono do niej, ponieważ w ich zeznaniach były rozbieżności. Komisja chciała ustalić, który ze świadków mówi prawdę. Posłowie nie chcieli ujawnić wyników konfrontacji. Wiceprzewodniczący komisji Roman Giertych powiedział tylko, że świadkowie przedstawili dwie sprzeczne wersje.

 


Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Orlenu i kulisy zatrzymania Andrzeja Modrzjewskiego dotychczas przesłuchała:

* Andrzeja Modrzejewskiego, byłego prezesa spółki PKN Orlen

* Wiesława Kaczmarka, byłego ministra skarbu państwa, który ujawnił, że za zatrzymanie Modrzejewsiego przez UOP w lutym 2002 r. odpowiedzialny jest były premier Leszek Miller

* Jerzego Hausnera, ministra gospodarki i pracy

* Marka Sadowskiego, byłego ministra sprawiedliwości
* Katarzynę Kalinowską, prokurator która podjęła decyzję o aresztowaniu Modrzejewskiego
* Jarosława Dąbrowskiego, kapitana UOP, który kierował akcją zatrzymania prezesa Orlenu w lutym 2002 r.

Na najbliższy poniedziałek (13 września) zaplanowano przesłuchanie byłej minister sprawiedliwości Barbary Piwnik.

ŁUKASZ KULIGOWSKI, MACIEJ KAMIŃSKI