Strona główna---->Aktualności---->Media o służbach---->Wszystkie doniesienia medialne---->Afera paliwowa: Prokuratura nie wyklucza przesłuchania prezydenta
 

21.09.2004 r., PAP

 

Afera paliwowa: Prokuratura nie wyklucza przesłuchania prezydenta

 

Obecnie prokuratura nie planuje i nie przewiduje przesłuchania prezydenta Kwaśniewskiego w sprawie afery paliwowej, ale ponieważ postępowanie to jest otwarte, nie da się niczego wykluczyć - powiedział zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik.

 

Olejnik, który był gościem radia Zet podkreślił, iż trzeba pamiętać o tym, że tzw. "sprawy paliwowe, orlenowskie obejmują ponad sto postępowań w całym kraju, o bardzo dynamicznym charakterze".

Zastępca prokuratora generalnego dodał, że nie ma też na razie potrzeby przesłuchania żony prezydenta. "Nie wiem co się zdarzy za tydzień, za miesiąc, czy nie pojawią się nowe okoliczności, wątki, które rzeczywiście będą uzasadniały wykonanie takiej czynności ale dzisiaj one nie występują" - powiedział.

Pytany, co zrobi prokuratura z wnioskiem sejmowej komisji śledczej, która zamierza zwrócić się o zatrzymanie i zabezpieczenie dokumentów księgowych spółki KNS, której współwłaścicielem jest Andrzej Kratiuk, prezes rady fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej, powiedział: "poczekajmy na formalny wniosek".

"Nie wiemy czy chodzi o zabezpieczenie całej dokumentacji, czy tylko dokumentacji dotyczącej fundacji pani Jolanty Kwaśniewskiej, czy również innych bogu ducha winnych osób, które akurat miały to nieszczęście, że udały się pod opiekę prawną kancelarii pana Andrzeja Kratiuka" - wyjaśnił Olejnik.

Dodał, że jeżeli Kratiuk jest adwokatem, który pełni obsługę prawną podmiotów gospodarczych w sprawach cywilnych, handlowych, to zgodę na zajęcie i wykorzystanie tego rodzaju dokumentów może wyrazić tylko sąd i to pod dwoma warunkami: "musi to być niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości i musi być niemożność udowodnienia danej tezy dowodowej w inny sposób".

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen zdecydowała w miniony piątek, że wystąpi do prokuratora generalnego z wnioskiem o zatrzymanie i zabezpieczenie dokumentów księgowych kancelarii prawniczej Kratiuka. Od lutego 2002 r. do kwietnia 2004 r. Kratiuk zasiadał w Radzie Nadzorczej PKN Orlen. M.in. właśnie ta firma była jednym z tzw. złotych sponsorów fundacji. Jolanta Kwaśniewska poinformowała ostatnio, że PKN Orlen przekazał fundacji w dwóch ratach 350 tys. zł.

Na początku września "Super Express" napisał, że jeden ze świadków przesłuchiwanych przez krakowską prokuraturę w sprawie afery paliwowej swymi zeznaniami obciążył Aleksandra Kwaśniewskiego. Afery paliwowe polegały na wyłudzaniu akcyzy przez dostawy paliw ciekłych przez kolejne spółki oraz praniu brudnych pieniędzy.