Strona sprawdzona pod IE 4.0, 1024x768

 

 

 

 

ZATRZYMANIE PREZESA ORLENU

USTAWA O "REFORMIE SŁUŻB SPECJALNYCH" W TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM

Dzika lustracja Siemiątkowskiego

W sidłach interpretacji, "Rzeczpospolita", 17.11.2004 r.

Sąd Najwyższy uchylił decyzję o zwolnieniu ze służby grupy żołnierzy Biura Ochrony Rządu. Ale borowcy się nie cieszą, bo urzędnicy tak zinterpretowali przepisy, że byli wojskowi muszą zwracać odprawy i wypłacone im w ciągu dwóch lat emerytury. A na zaległe pensje nie ma co liczyć.

Służba i drużba, "Przekrój", 26.09.2004

Gwoździem do trumny błyskotliwej kariery Zbigniewa Siemiątkowskiego z SLD może być żona, której przed rokiem załatwił pracę w spółce Orlen.

Bohater afery gościem Pałacu Prezydenckiego, PAP, 24.09.2004 

"Rzeczpospolita": W czterech księgach wejść i wyjść do Pałacu Prezydenckiego nie ma w zasadzie gości Aleksandra Kwaśniewskiego - odkryli ze zdziwieniem posłowie z komisji śledczej ds. PKN Orlen.

Zbigniew Siemiątkowski: miałem obowiązek sprawdzić Belkę, TOK FM, 24.09.2004

Telefony do Polski, "Rzeczpospolita", 23.09.2004

Zatrzymaną w Czeczenii Natalię Chałkajewą pokazała rosyjska telewizja

Co wiedział Marek Karp?, "Gazeta Wyborcza", 23.09.2004

Marek Karp przed śmiercią zaoferował komisji śledczej ds. Orlenu informacje o tajemniczym człowieku związanym z biznesem paliwowym. - Wiedza Karpia na temat Wschodu, kontraktów na dostawy gazu i ropy była ogromna - mówi były szef wywiadu Zbigniew Siemiątkowski

Zagadkowe okoliczności śmierci Marka Karpia, Onet, 22.09.2004

"Gazeta Wyborcza" pisze o zagadkowych okolicznościach śmierci założyciela i wieloletniego szefa Ośrodka Studiów Wschodnich Marka Karpia. "Czy Karp mógł paść ofiarą zamachu?" - zastanawia się dziennik.

Afera paliwowa: Prokuratura nie wyklucza przesłuchania prezydenta, PAP, 21.09.2004
 
Obecnie prokuratura nie planuje i nie przewiduje przesłuchania prezydenta Kwaśniewskiego w sprawie afery paliwowej, ale ponieważ postępowanie to jest otwarte, nie da się niczego wykluczyć - powiedział zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik.

Afera w łódzkim Centralnym Biurze Śledczym, "Gazeta Wyborcza", 16.09.2004

Szefowie łódzkiego CBŚ od ponad roku wiedzieli o korupcyjnych ofertach polityków pod adresem Andrzeja i Zbigniewa Gałkiewiczów, ale nic nie zrobili i kazali braciom milczeć

Lista podejrzanych sponsorów, "Rzeczpospolita", 14.09.2004

Spółki zamieszane w afery dawały pieniądze na rzecz fundacji Jolanty Kwaśniewskiej

Miller zeznaje w prokuraturze, PAP, 13.09.2004

Były premier Leszek Miller zeznaje w prokuraturze katowickiej, która bada sprawę PKN Orlen.

UOP naciskał na prokuraturę, "Życie", 11.09.2004

Urząd Ochrony Państwa naciskał na prokuraturę, by zatrzymać w lutym 2002 r. Andrzeja Modrzejewskiego. Przesłuchiwani wczoraj świadkowie nie wiedzą kto na politycznej "górze" kierował tą akcją.

Są równi i równiejsi, "Życie", 11.09.2004

Komisja ds. służb specjalnych o działaniach Wiesława Huszczy

Dopuścili do dzikiej lustracji ?, "Rzeczpospolita", 10.09.2004

Sejmowa speckomisja donosi do prokuratury na Szmajdzińskiego i Dukaczewskiego

Szwajcarskie konta władzy, "Gazeta Polska", 08.09.2004 r.,

Jeden z głównych oskarżonych w aferze paliwowej wyjaśnił, że widział dokument szwajcarskiego banku, zawierający konta numeryczne osób pobierających prowizje w zamian za pozytywne załatwienie kontraktów na dostawy ropy do płockiej Petrochemii. Na liście był jakoby Aleksander Kwaśniewski.

Służby specjalne jak brzydka kobieta, "Gazeta Polska", 14.07.2004,

Najnowszy wywiad z płk. Zbigniewem Nowkiem, byłym Szefem UOP

Zielony koń trojański w cywilnych specsłużbach,

„Gazeta Polska”, 7.07.2004 

Dlaczego w czasach Zbigniewa Siemiątkowskiego i Andrzeja Barcikowskiego do cywilnych służb specjalnych napłynęło tak wielu oficerów dawnych służb wojskowych? Działacze SLD chcieli stworzyć w specsłużbach cywilnych lojalną wobec siebie, dyspozycyjną grupę – uważa Konstanty Miodowicz.

Zmiany w służbach specjalnych. Czy koniec Barcikowskiego?, „Gazeta Wyborcza”, 3.07.2004

W wywiadzie dla TOK FM premier Marek Belka potwierdził, że w najbliższym czasie podejmie decyzje dotyczące kierownictwa ABW.

Politykom specjalnie usłużni, Newsweek, 26.04.2004 r.

W czasie wojny z terroryzmem jak nigdy potrzebujemy sprawnych służb specjalnych, a one - jak nigdy - są pogrążone w gigantycznym chaosie.

AFERA NAUMANA

WYWIADOWCA, „NEWSWEEK” 13 czerwca 2004r.

Nowe, przełomowe fakty w sprawie lustracji Józefa Oleksego

ZOMOborówka, Gazeta Polska, 26.05.2004 r.
Nie musiał bić - był dowódcą

Jednym z liderów Socjaldemokracji Polskiej Marka Borowskiego jest major Marian Marczewski, były dowódca oddziału ZOMO. Za rządów Leszka Millera zamieszany był w dwa największe skandale w służbach specjalnych.

[więcej]

Tajne bankiety

O sprawach kadrowych Agencji Bezpieczństwa Wewnętrznego jej szef - minister Andrzej Barcikowski rozmawia na alkoholowych imprezach...

[więcej]

Tajna broń WSI

Chociaż szefem Wojskowych Służb Informacyjnych jest człowiek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Marek Dukaczewski, to niemal wszyscy nasi rozmówcy, wywodzący się ze służb specjalnych III RP uważają, że ani prezydent, ani rząd nie kontrolują tego ,co dzieje się w WSI. Eksperci nie mają wątpliwości: WSI wywierają wpływ na polityków, a ostatnio bardzo ważne dla wojskowych służb stały się wpływy w Samoobronie.

[więcej]

Urząd Ochrony Państwa

Prezydent Aleksander Kwaśniewski opowiedział się za przywróceniem nazwy Urząd Ochrony Państwa. Potwierdza tym samym opinię, iż zmiana tej nazwy na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego była niewłaściwa - słowo "agencja" wszystkim dorosłym Polakom kojarzy się dość jednoznacznie.

[więcej]

Kłamstwa ministra, „Dziennik Bałtycki”, 23.04.2004

Z płk. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem Urzędu Ochrony Państwa rozmawia Barbara Madajczyk-Krasowska

 

[więcej]

Pod specjalnym nadzorem, „Gazeta Prawna”, 28.04.2004

Kolejne afery z udziałem służb specjalnych pokazują, jak niebezpieczna może być niedoskonałość prawa w tak wrażliwym obszarze. Spektakl odgrywany obecnie przez wojskowe i cywilne służby specjalne, które za pomocą mediów wzajemnie obnażają swoje grzechy, rodzi poważne wątpliwości, czy ich działania służą polskiej racji stanu. Brak realnej kontroli nad służbami doprowadził do patologii, którą przerwać może tylko gruntowna reforma.

 

[więcej]

 

Niedotykalni, „Rzeczpospolita”, 24-25.04.2004

WSI, CZYLI PAŃSTWO W PAŃSTWIE 

Mówi Marek Dukaczewski. Słyszałem, że piszecie artykuł o WSI - odzywa się głos w moim telefonie komórkowym. Mimo że jest wieczór, rzeczywiście taki tekst piszę. - Słyszałem też, że pani kolega szuka o nas samych złych rzeczy - kontynuuje generał. Na moje pytanie, od kogo to wszystko wie, pada odpowiedź: - Zdziwiłaby się pani.

[więcej]

DOŚĆ PROWIZOREK, Tygodnik Powszechny, 4.02.2004 r.Antoni Kowlaski, 

Marcin Nowak

Polskie służby specjalne nie potrzebują rewolucji, lecz gruntownej przebudowy.

Decydującą rolę przy odbudowie służb specjalnych muszą odegrać politycy, którzy będą rządzić Polską po najbliższych wyborach. Konieczna będzie m.in. wymiana szefów wywiadu i kontrwywiadu.

[więcej]

Służby specjalne do przeglądu, „Rzeczpospolita”, 13.04.2004

Politycy i eksperci ds. służb specjalnych coraz głośniej mówią o reformie służb cywilnych i weryfikacji WSI. Większość z nich zwraca uwagę, że nie sprawdził się też pomysł z politykami jako szefami cywilnych służb.

[więcej]

Gra kwitami w sprawie płk. Tarnowskiego z ABW, „Gazeta Wyborcza”, 9.04.2004

Wojna służb specjalnych. W odwecie za wykrycie przez UOP afer szpiegowskich w wojsku wojskowy kontrwywiad zablokował nominację generalską zastępcy szefa ABW, wyciągając ukryte dotychczas "kwity" o jego dawnej działalności agenturalnej.

[więcej]

Manipulacja czy ignorancja?, „Rzeczpospolita”, 8.04.2004

W raporcie przypisywanym Al-Kaidzie większość "informacji wywiadowczych" o Polsce uzyskano, odwiedzając witryny ambasady polskiej w Egipcie i gazety "Al-Bayan"

[więcej]

Kwaśniewski nominował  pacyfikatora, „Gazeta Polska”, 7 kwietnia 2004 r.

Wysocy funkcjonariusze ABW Paweł Pruszyński i Maciej Hunia dostali nominacje generalskie. Generałem nie został Mieczysław Tarnowski, choć w ABW przygotowano również wniosek o jego nominację.

[więcej]

Generalski rzut na taśmę, „Gazeta Wyborcza”, 26.03.2004

Premier Miller, jako dowód wdzięczności SLD za lojalność i pomoc w przeprowadzeniu tzw. reformy służb specjalnych, w ostatnich dniach swojego urzędowania podpisał nominację generalską dla płk. Tarnowskiego. Płk Mieczysław Tarnowski był prawą ręką Zbigniewa Siemiątkowskiego. W ciągu kilku miesięcy, kiedy to Siemiątkowski pełnił obowiązki szefa UOP, dysponowali wspólnym sekretariatem, ich gabinety znajdowały się vis a vis. P.o. szefa UOP wielokrotnie stwierdzał, iż jego zastępcy Tarnowski i Reszka są bardzo przydatni, wysoko ocenia ich zaangażowanie i lojalność. Płk Tarnowski samodzielnie typował do zwolnienia poszczególnych szefów delegatur i dyrektorów biur oraz ich zastępców. Następne zadanie, które Tarnowski przyjął, to objęcie funkcji likwidatora UOP. Kolejny szef UOP a później szef ABW Andrzej Barcikowski, publicznie twierdził, że płk Tarnowski jako likwidator UOP był autorem list ponad 400 funkcjonariuszy do zwolnienia. My ze swej strony możemy dodać, iż płk Tarnowski osobiście odwoływał ze stanowisk wielu swoich ówczesnych kolegów. Mietku – wśród nas byli tacy, którzy twierdzili, że za stopień generała jesteś gotów zrobić wszystko, wielu jednak nie zgadzało się z tą tezą. Ostatnio zaistniałe fakty, w tym zwłaszcza organizacja uroczystości wręczenia nominacji generalskich w dniu rocznicy powstania UOP, którego jesteś jednym z grabarzy, potwierdza podgląd tych z nas, którzy uważali, że Twoim największym marzeniem jest ubrać spodnie z lampasami.

[więcej]

Współpraca wywiadowcza bez Polski, „Rzeczpospolita”, 23.03.2004

W maju 2000 roku dyrektor Biura Bezpieczeństwa NATO określił UOP jako wzór do naśladowania dla słuzb innych państw aspirujących do członkostwa w sojuszu. W maju 2001 roku premier Jerzy Buzek nazwał UOP wizytówką Polski w NATO. W marcu 2004 roku największe państwa Unii Europejskiej ustaliły system ścisłej współpracy wywiadowczej nie zapraszając do niego Polski. Jest to widomy dowód degradacji wizerunku polskich słuzb specjalnych na świecie, a zarazem najlepsze świadectwo zapaści i dewastacji jaka nastąpiła w wyniku nieodpowiedzialnych eksperymentów zafundowanych służbom przez Zbigniewa Siemiątkowskiego. W krótkim czasie zaprzepaścił wraz ze swym kolegą partyjnym Barcikowskim cały dorobek UOP w tym zakresie.

[więcej]

Specsłużby, czyli... Cyrk z groźnymi lwami

Marek Barański – czołowy publicysta polskiej lewicy – o tzw. reformie służb specjalnych: Po dwóch latach od zaordynowanych przez SLD zmian trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - ten model funkcjonowania służb specjalnych w państwie też się nie sprawdza.

[więcej]

Kolejny Szpieg w WSI
Początek jego współpracy z CIA we wrześniu 1993 r. zbiega się ze zwycięstwem SLD w wyborach parlamentarnych. Sz. niespełna przez dwa i pół roku działalności jako "kret" CIA w wywiadzie WSI otrzymał około 30 tys. dolarów. Rusłan Rasiak, oficer prowadzący z rezydentury przy ambasadzie USA, przekazywał mu po 700-800 dolarów. W zamian Sz. dostarczał Amerykanom informacje o sytuacji w polskiej armii, zwłaszcza w Sztabie Generalnym, którym kierował wtedy gen. Tadeusz Wilecki, krnąbrny wobec cywilnych szefów MON.

[więcej]

Sprawa Modrzejewskiego: Miller zaprzecza, Kaczmarek tłumaczy, IAR, 4.04.2004 r.

Były minister skarbu Wiesław Kaczmarek zapewnił, że nie wybierał celowo terminu udzielenia wywiadu "Gazecie Wyborczej" na temat użycia UOP-u do zatrzymania byłego prezesa Orlenu w 2002 roku.

[więcej]

"Kolejna poważna afera, niebezpieczna dla państwa", IAR, 4.04.2004 r.

Były szef gabinetu politycznego premiera Millera, Lech Nikolski oświadczył, że nie wiedział o spotkaniu, na którym zapadła decyzja o aresztowaniu prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego.

[więcej]

Specsłużby, czyli... Cyrk z groźnymi lwami

Marek Barański – czołowy publicysta polskiej lewicy – o tzw. reformie służb specjalnych: Po dwóch latach od zaordynowanych przez SLD zmian trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - ten model funkcjonowania służb specjalnych w państwie też się nie sprawdza.

[więcej]

Szpiedzy w rajtuzach, „Życie Warszawy”, 17.03.2004

Jak ma wyglądać polski James Bond

Granatowy beret, zielone skarpety, beżowe rajtuzy i czarne rękawiczki - tak mają wyglądać polscy szpiedzy. W kreatora mody agentów wcielił się premier Miller.

[więcej]

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH NALEŻY ROZWIĄZAĆ WSI,

Gazeta Polska, 25.02.2004 r. 

Po wybuchu sprawy Ostrowski Arms politycy opozycji coraz głośniej mówią o konieczności rozwiązania Wojskowych Służb Informacyjnych. Pomysł opcji zerowej w służbach specjalnych, jako jedyny sposób ich uzdrowienia, nie jest nowy. O ile w cywilnych specsłużbach przeprowadzono przynajmniej kaleką weryfikację, o tyle PRL – owską wojskówkę ominęły tego rodzaju “niedogodności”.

[więcej]

SŁUŻBY SPECJALNEJ NIEKOMPETENCJI, „WPROST”, 22.02.2004

Służby specjalne III RP są atrapą. System, w którym funkcjonują, jest tak skonstruowany, że żadna z nich może nie wiedzieć o sprawach zagrażających bezpieczeństwu państwa. Mogą też ukrywać przed sobą ważne informacje.

[więcej]

Rokita: Bumar mógł przegrać przez WSI, Wp.pl, 9.02.2004 r.
PAP

Istnieje podejrzenie, że Wojskowe Służby Informacyjne mogły przyczynić się do niekorzystnego dla Polski rozstrzygnięcia przetargu zbrojeniowego dla Iraku - uważa szef klubu PO Jan Rokita. Jego zdaniem WSI powinny zostać zlikwidowane.

[więcej]

Troskliwy kalendarz ABW, Interia.pl, 6.02.2004 r.

Pijmy jak najmniej, a nie będziemy tracić beznadziejnie czasu na walkę ze skutkami przepicia - zaleca ekspert w kalendarzu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na 2004 r. Daje też kilka rad ułatwiających "dojście do siebie" po zakrapianych ucztach.

[więcej]

We władzy jednego pana, "Rzeczpospolita", 27.01.2004

Bez reformy służb specjalnych demokracja w naszym kraju będzie ułomna, jej mechanizmy niepełne, a proces podejmowania decyzji pozbawiony społecznej kontroli.

[więcej]

SŁUŻBY INTERPRETACJI PRAWA, „Gazeta Polska”, 21.01.2004

Ławka  SLD jest krótka do tego stopnia, że premier Miller ma kłopot ze znalezieniem kandydatów do rządu. Szuka następcy Krzysztofa Janika, szefa MSWiA. Najczęściej wymieniany kandydat, Andrzej Barcikowski, już zdążył się skompromitować – opozycja domaga się jego dymisji ze stanowiska szefa ABW.

[więcej]

Komisja Europejska w swym raporcie na temat Polski zarzuciła ABW upolitycznienie i niekompetencję w zwalczaniu korupcji. Opinia w pełni zgodna z prezentowanymi przez nas.

[więcej]

ABW i jej szef w ocenie prof. Jana Winieckiego

"Nie ulega wątpliwości, że w organach tajnej policji potrzebna jest opcja zerowa. Nikt, kto pracował w tajnej policji totalitarnego państwa przed 1989 r. nie powinien być dopuszczony do pracy w organach bezpieczeństwa demokratycznego kraju, ponieważ jego nawyki i głupota są zagrożeniem dla demokracji. To, że mamy szkodliwego głupka na czele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wiedzą prawie wszyscy."

[więcej]

Kolejny rosyjski szpieg w WSI

Cywilny kontrwywiad wykrył piątego szpiega w szeregach Wojskowych Służb Informacyjnych. To kolejny przykład kompromitacji WSI. Należy postawić pytanie, czy służba ta w obecnym kształcie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

[więcej]

Instytut Przetrwania Specsłużb

Kto stał za zlikwidowaniem UOP. Autorzy założeń reformy służb specjalnych opisanych w tzw. Opcji 2001 to bliscy SLD byli funkcjonariusze SB oraz biznesmeni, którzy ze względu na prowadzone przez siebie interesy zainteresowani byli sparaliżowaniem działań UOP.

[więcej]

Barcikowski nie Midas

Król Midas wszystko, czego dotknął zamieniał w złoto. Barcikowski - odwrotnie...

[więcej]

Odwołać szefa ABW

Opozycja chce dymisji Barcikowskiego

[więcej]

SLD użył specsłużb w samoobronie przed kolejną wpadką

[więcej]

Barcikowski kompromituje służby

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie wobec jednego z oficerów ABW, który według Andrzeja Barcikowskiego przekazywał niejawne informacje Jackowi Kalasowi. „Ta sprawa to kolejny przykład braku kompetencji szefa ABW” - stwierdził w wywiadzie dla „Faktów” (TVN) Zbigniew Wassermann. Wielka propagandowa akcja, którą ABW przygotowała w sierpniu br. mająca na celu zastraszenie inspektorów NIK oraz zdyskredytowanie byłych funkcjonariuszy UOP, okazała się tym samym kompromitującym spektaklem politycznej dyspozycyjności kierownictwa ABW.

[więcej]

Służby specjalne narzędziem SLD?, „Gazeta Wyborcza” 15.12.2003,

 

Zbigniew Nowek kontra Andrzeja Barcikowski.

Były szef UOP nokautuje obecnego szefa ABW !!!

[więcej]

"Talk - show w telewizji POLSAT z byłym szefem UOP 

płk. Zbigniewem Nowkiem"

 

[więcej]

SŁUŻBY W SŁUŻBIE, „Express Bydgoski”, 15.12.2003 

wywiad z posłem Konstantym Miodowiczem, przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych

[więcej]

Informował czy intrygował, „Rzeczpospolita” 27.11.2003.

Polityczna burza po utajnionym sejmowym wystąpieniu szefa ABW o lobbingu - To kompromitacja - ocenia opozycja.

Barcikowski rzuca jakieś oskarżenia pod adresem poważnych tytułów prasowych, snuje domysły. Kompromitacja - uważa Jan Rokita.

W swoim komentarzu do wydarzeń Jan Skórzyński, że metody stosowanie przez Barcikowskiego metod znanych czasów PRL kompromituje go jako szefa ABW i „przypomina o potrzebie oczyszczenia służb specjalnych demokratycznej Polski zarówno z ludzi, jak i nawyków odziedziczonych po komunizmie”.

[więcej]

AGENCJA WIERNYCH, WPROST, 30.11.2003 

Facowców z wywiadu zastępują w służbach specjalnych lojalni wobec SLD szpiedzy PRL. 

Zbiegniew Siemiątkowski odwołał najważniejszych oficerów pracujących na Wschodzie. Grozi to paraliżem naszego wywiadu w Rosji i na Białorusi.

[więcej]

Barcikowski musi odejść

Po informacji nt. lobbingu przedstawionej przez szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego na utajnionym posiedzeniu Sejmu, rozpętała się burza. Jej efektem są wnioski LPR o odtajnienie informcji oraz o powołanie komisji śledczej, PO zastanawia się nad apelem do premiera o odwołanie szefa ABW. Poseł Konstanty Miodowicz nazwał wystąpienie Barcikowskiego "polityczną hucpą".

[więcej]

Wilcze prawo rynku, "Rzeczpospolita", 24.11.2003 r.

Szef ABW Andrzej Barcikowski w rozmowie z Anną Marszałek (Rzeczpospolita) udowadnia, że jest mistrzem nowomowy. Barcikowski „ujawnia” działania ABW w zakresie lobbingu i dezinformacyjnych kampanii w mediach organizowanych przez lobbystów. 28 zadanych pytań i żadnej odpowiedzi. Wszystkiemu winni dziennikarze.

[więcej]

ŚMIESZY, TUMANI, PRZESTRASZA, „Gazeta Wyborcza”, 13.11.2003, 

Ernest Skalski.

Takimi słowami „Gazeta Wyborcza” komentuje ostatnią wypowiedź szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego

 [więcej]

ZEJŚCIE SMOKA, „Polityka”, 25.10.2003, Jacek Żakowski

[więcej]

Zmierzch ery Millera, „Rzeczpospolita” 30.10.2003, Krzysztof Gottesmann

Analiza „dokonań” rządu Leszka Millera, w tym tzw. reformy służb specjalnych.

[więcej]

Potiomkinowskie wioski pana Barcikowskiego, czyli podsumowanie roku działalności ABW. - 25.10.2003r.

W połowie roku na oficjalnej stronie ABW ukazał się raport zatytułowany „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – rok po reformie”. Poniżej prezentujemy analizę jego zawartości. Podobnie jak w przypadku raportu z okazji pierwszego półrocza działalności Agencji jest to dokument propagandowy, mający uzasadnić przyjętą z góry tezę, że „reforma” się udała i przyniosła oszałamiające efekty. Wbrew intencjom autorów obnaża ona jednak miałkość, bezradność i niekompetencje kierownictwa tworu jaki wyłonił się z pseudoreformy made in SLD.

[więcej]

Rocznica likwidacji UOP, sukces czy porażka

W pierwszych dniach po mianowaniu Andrzeja Barcikowskiego szefem UOP stwierdził on, że jego największym atutem jest brak związków ze służbami, co oznacza zupełny brak orientacji w temacie ich funkcjonowania. Do dzisiaj, pomimo upływu roku pozostawania na tym stanowisku, w tej dziedzinie niewiele się zmieniło, czego daje liczne dowody w udzielanych często wywiadach.

[więcej]

UOP a ABW, analiza osiąganych wyników

Urząd Ochrony Państwa, kierowany przez płk. Zbigniewa Nowka, był przez niego reformowany, choć o tej reformie głośno się nie mówiło. Efektem jego działań był zasadniczy wzrost efektywności służby skutkujący sukcesami, które z uznaniem były przyjmowane również przez służby krajów NATO-wskich.

[więcej]

Agencja Bezpieczeństwa Władzy, Wprost, 21.09.2003 r.

Służby specjalne próbowały uwiarygodnić raport otwarcia rządu Millera

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego próbowała w nieudolny sposób ratować kompromit
ujący dla rządu raport otwarcia. Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych zbada teraz, czy ABW nie naruszyła przy tej okazji prawa. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła niedawno, że raport Ministerstwa Skarbu Państwa zawiera liczne przekłamania i pomija fakty niekorzystne dla obecnego rządu. Odkryliśmy, że tuż po tym, jak posłowie komisji skarbu zlecili NIK zbadanie wiarygodności raportu, ABW podjęła działania prewencyjne. Ich celem było zebranie materiału dowodowego na potwierdzenie rozdmuchanych tez rządowego dokumentu.

[więcej]

Kryminaliści służbowo, „Dziennik Polski”, 12.09.2003

Z gen. TADEUSZEM RUSAKIEM, szefem Wojskowych Służb Informacyjnych w latach 1997-2001 - rozmawia Ewa Łosińska

[więcej]

Druga twarz doradcy premiera, "Rzeczpospolita" 19.09.2003  

Dziennikarz czy funkcjonariusz służb specjalnych?

Jacek Podgórski na początku lat 90., jako dziennikarz i jednocześnie niejawny oficer UOP pisał (na zlecenie służb specjalnych) w prasie artykuły mające skompromitować polityków prawicy - uważają Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz. Dziś Podgórski jest głównym doradcą prezesa Rady Ministrów Leszka Millera.

 [więcej]

TO NIE BYŁ WYCIEK WIELKICH TAJEMNIC

Z Andrzejem Barcikowskim, szefem  Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozmawia Anita Gargas 

Andrzej Barcikowski - Podzielam pogląd posła Miodowicza, że lepiej byłoby rozstrzygnąć ten problem na płaszczyźnie dyscyplinarnej. Nie chodziło o informacje z najwyższej półki, o informacje ściśle tajne, godzące w bezpieczeństwo państwa.(...) Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie mieliśmy do czynienia ani z wyciekiem tajemnic państwowych, ani wielkich tajemnic, które decydują o bezpieczeństwie państwa, ani z groźnymi przestępcami.

[więcej]

WPADKA GONI WPADKĘ, „Gazeta Polska”, 5.11.2003

ABW nie potrafi sprawdzić wiarygodności podmiotów, z którymi Polska robi interesy

[więcej]Powiedzieli o UOP

 

Jan Nowak-Jeziorański 

29 października 2001

"UOP oddał USA i NATO bardzo istotne usługi"
                                  więcej..

 

Wayne S. Rychak,

1 lipca 2001

 Dyrektor Biura Bezpieczeństwa NATO

"Urząd Ochrony Państwa 

ma się czym pochwalić"
                                  więcej..

 

Premier Jerzy Buzek 

10 maja 2000 

"W społeczeństwie działalność UOP cieszy się wielkim uznaniem"
                                  więcej..

Premier        Jerzy Buzek

10 maja 2001

"Urząd Ochrony Państwa jest naszą wizytówką w NATO"

                                  więcej..

  

Frederic Krug,

10 maja 2000

 Dyrektor Biura Bezpieczeństwa NATO

 

"W niezwykle krótkim czasie z ucznia staliście się nauczycielem"
                                  więcej..

inne oceny